Skip Navigation

Wybierz język

Klocki i tarcze hamulcowe działają jak jeden zestaw - zawsze wymieniaj je razem

Szacuje się, że dzisiejsze samochody osobowe składają się z około 30 000 pojedynczych części. Nowoczesny pojazd, w porównaniu z pojazdem wyprodukowanym dziesięć lat temu, najlepiej postrzegać jako zbiór systemów, z których każdy może zawierać dziesiątki, a nawet setki komponentów zaprojektowanych do współpracy w celu uzyskania optymalnych osiągów, niezawodności i bezpieczeństwa.

Dobrym przykładem jest nowoczesny układ hamulcowy obejmujący klocki i tarcze hamulcowe, pompę, przewody hamulcowe, płyn, wspomaganie, zaciski i tłoczki, moduł sterujący układu przeciwblokującego (ABS), czujniki prędkości kół i inne. Nie zapominajmy o samym pedale hamulca, który nie tylko aktywuje system, ale także przekazuje kierowcy określone parametry pracy. Dlatego pomyśl o układzie hamulcowym jako o kompletnej jednostce zaprojektowanej do działania z najwyższą wydajnością we wszystkich sytuacjach drogowych.

System ten jest bardzo podobny do systemów stosowanych w innych technologiach konsumenckich np. w komputerach, smartfonach, a nawet w naszych internetowych bibliotekach muzycznych. Jeśli wprowadzisz komponenty niespełniające standardów lub oprogramowanie do któregokolwiek z tych systemów, rzeczy po prostu nie będą wydawać się tak szybkie i wydajne, jak kiedyś.

file

Zaprojektowane razem, aby działać razem

 

Klocki i tarcze hamulcowe to najczęściej wymieniane elementy układu hamulcowego. Dzieje się tak, ponieważ ich podstawowa funkcja - zatrzymywanie pojazdu poprzez pochłanianie i rozpraszanie energii kinetycznej - odbywa się poprzez stopniowe zużywanie się ich powierzchni roboczych.

Wysokiej jakości klocki hamulcowe są wyposażone w materiały cierne opracowane w celu zapewnienia bezpiecznego, niezawodnego, wygodnego i cichego hamowania w połączeniu z uzupełniającą je tarczą hamulcową. Dlatego też, jeśli klocki i tarcze hamulcowe samochodu wymagają wymiany, zawsze najlepiej wybrać części, które zostały zaprojektowane, wyprodukowane i przetestowane do wspólnego działania. W ten sposób wiodący dostawcy części, tacy jak FERODO, opracowują najwyższej jakości klocki i tarcze, a mechanicy używający produktów FERODO mogą być pewni, że kupują precyzyjnie dopasowane klocki i tarcze hamulcowe FERODO, które zapewniają bezpieczeństwo, wydajność i trwałość.

Zrozumienie ryzyka

 

W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest dotrzymanie kroku wszystkim nowym markom części hamulcowych. Chociaż wybór jest dobry to w dzisiejszej gospodarce opartej na internecie, warsztatom i kierowcom może być trudno odróżnić części wysokiej jakości od tych, które są źle zaprojektowane i potencjalnie niebezpieczne. Dlatego ważne jest, aby najpierw wybrać markę, którą znasz i której ufasz. FERODO jest preferowanym dostawcą dla producentów pojazdów od ponad 100 lat i jest zaufanym wyborem specjalistów z branży motoryzacyjnej na całym świecie.

Podejście FERODO do projektowania i produkcji klocków i tarcz hamulcowych jest tym co nas wyróżnia. Elementy te są zaprojektowane tak, aby po zamontowaniu idealnie pasowały do siebie, co pomaga zapewnić optymalne dotarcie klocków i tarcz hamulcowych. To z kolei zapobiega gromadzeniu się nierównych warstw materiału na tarczy lub nierównomiernemu zużyciu tarczy, co może prowadzić do niepożądanych pulsacji hamulców, drgań kierownicy i hałasu.

Tarcze innych marek mogą charakteryzować się znacznie niższą jakością materiału i obróbką niespełniającą norm, a to może mieć negatywny wpływ na rozpraszanie ciepła, trwałość klocka i tarczy, wyczucie pedału, hałas podczas pracy oraz bezpieczeństwo.

Inne wady „tanich” tarcz mogą obejmować zbyt szerokie szczeliny wentylacyjne wynikające z chęci producentów do oszczędności na materiale. Niestety, tarcze te mogą nie chłodzić się tak wydajnie jak tarcze FERODO, potencjalnie prowadząc do „zaniku hamulca” (zjawisko fadingu)i przyspieszonego zużycia klocków. W ekstremalnych sytuacjach nadmierna temperatura może nawet spowodować awarię innych elementów, a w najgorszym przypadku zapalenie się koła lub uszkodzenieukładu hamulcowego.

Nawet jeśli tania tarcza hamulcowa ma podobny wygląd do produktu wysokiej jakości, mogą występować różnice konstrukcyjne, które znacznie obniżają bezpieczeństwo i wydajność. Każda tarcza hamulcowa FERODO posiada precyzyjnie ukształtowane i rozmieszczone szczeliny wentylacyjne  zaprojektowane tak, aby sprostać unikalnym wymaganiom pojazdu w zakresie hamowania. Tarcze o niższej jakości często mają mniej szczelin wentylacyjnych, o mniej wydajnym kształcie i/lub  niewłaściwym odstępie, które mogą skutkować wyższymi temperaturami pracy.

 

file

„Tanie” i „bezpieczne” nie pasują do siebie

 

Układ hamulcowy samochodu ma jeden nadrzędny cel: zapewnić bezpieczeństwo kierowy, pasażerom i innym użytkownikom drogi. Nie da się wycenić ile kosztuje nasze bezpieczeństwo. Zamiast szukać najtańszej opcji, należy pamiętać o potencjalnym ryzyku jakim jest eksploatacja nie w pełni sprawnego pojazdu.

Chociaż wielu mechaników i kierowców rozumie i docenia rolę klocków hamulcowych, często nie pamięta, że każde hamowanie wymaga odpowiedniego współdziałania klocków i tarcz. Dlatego, gdy dokonasz mądrego wyboru, wybierając sprawdzone, wysokiej jakości klocki hamulcowe FERODO, nie narażaj na pogorszenie ich osiągów, trwałości i wydajności, dobierając do nich tarczę hamulcową inną niż FERODO. Stawka jest po prostu zbyt wysoka.

 

 

Zawartość tego artykułu jest przeznaczona wyłącznie do celów informacyjnych i poglądowych i nie może zastąpić profesjonalnego doradztwa certyfikowanego serwisu naprawczego. W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z opisanymi zagadnieniami zachęcamy do skorzystania z porady profesjonalnego serwisu naprawczego. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody związane z wykorzystaniem publikowanych informacji.